Zdjęcie przedstawia trzy stanowiska organizacji w białym przestronnym namiocie w czasie obcho
Przewiń do dołu

Aktualności

Wakacje z PSONI – każdy inny, wszyscy równi

psoni3_wakacje

Każdy inny – wszyscy równi.
Tę metodę przeciwdziałania dyskryminacji – poprzez integrację społeczną – praktykuje PSONI Gdańsk. To jeden z 7 Partnerów i Punktów Wsparcia Gdańskiego Centrum Równego Traktowania.


Gdańskie Koło Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną (PSONI) działa już od 1992 roku, także latem.

 

W te wakacje, już tradycyjnie, organizuje zajęcia opiekuńczo – edukacyjne, dofinansowane przez Miasto Gdańsk. Tegoroczne turnusy wakacyjne trwają do 27 lipca.

– Przyświeca nam idea inkluzji społecznej – mówi Magdalena Mendyk, dyrektorka Niepublicznej Szkoły przysposabiającej do pracy w ZNPO – Zespole Niepublicznych Placówek Oświatowych PSONI Koło w Gdańsku, specjalistka ds. wsparcia GCRT. – Dzieci i młodzież na zajęciach uczą się otwartości, uważności na siebie nawzajem, rozwijają się bez oceniania innych, z gotowością wysłuchania i poznania jak wspaniała może być nasza różnorodność – wyjaśnia Magdalena Mendyk, jak w praktyce rozumiemy „inkluzję społeczną”.

Katarzyna Świeczkowska, dyrektorka ZNPO, wiceprzewodnicząca Zarządu gdańskiego Koła PSONI dodaje: – Dzieciaki będą po prostu odpoczywać od lekcji i terapii. Ponieważ każde dziecko, również z niepełnosprawnością, ma prawo do odpoczynku, czasu wolnego, rozwijania swoich zainteresowań i budowania relacji z innymi.


Osoby wspierane przez społeczność PSONI spędzają wakacje zarówno w placówce ZNPO PSONI na Jagiellońskiej 11, jak i „na mieście”. Były na wycieczkach w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym, w Muzeum Emigracji w Gdyni i w Urzędzie Miasta Gdańska. Nie zabrakło też kina i lodów, jak to latem. Dzieciom bardzo podobał się film „Sekretne życie zwierząt domowych” w kinie Helios Polska.


Pierwszy turnus (w piątek, 12 lipca) zakończyło uroczyste otwarcie KAWIARENKI w ZNPO PSONI, a towarzyszyła temu zabawa w rejs  okrętem wycieczkowym „Morze Kawy”.
Od września kawiarenka będzie miejscem, w którym uczniowie i uczennice ZNPO ćwiczyć będą umiejętności z zakresu przygotowania posiłków, obsługi klienta, obsługi kasy, obsługi ekspresu, czyli prowadzenia kawiarni.

 

Z usług kawiarni będzie można skorzystać także podczas dyżurów Punktu Wsparcia Gdańskiego Centrum Równego Traktowania w PSONI.


Jeśli poczuliście się skrzywdzeni, niesprawiedliwie potraktowani czy poniżeni ze względu niepełnosprawność, albo wiek, płeć, rasę, religię, orientację psychoseksualną, prawdopodobnie doświadczyliście dyskryminacji. W takiej sytuacji zapraszamy do kontaktu z zespołem GCRT, który oceni zakres dyskryminacji i skieruje do dalszego bezpłatnego wsparcia.


PSONI Gdańsk przy ul. Jagiellońskiej 11 na Przymorzu specjalizuje się w przypadkach dyskryminacji ze względu na stan zdrowia / niepełnosprawność.


Codziennie w PSONI dyżuruje specjalistka ds. wsparcia, według następującego harmonogramu:

poniedziałek: 14.00 – 16.30
wtorek: 14.00 – 15.30
środa: 15.00 – 17.00
czwartek: 14.00 – 16.30
piątek: 14.00 – 16.30


Zapraszamy do kontaktu:
519 544 485
kontakt@gcrt.pl


Harmonogram DYŻURÓW wszystkich 7 Punktów Wsparcia Gdańskiego Centrum Równego Traktowania znajduje się tutaj: https://gcrt.pl/dyzury/

____________

Polskie Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną (PSONI) jest ogólnopolskim stowarzyszeniem rodziców. Zapewnia wsparcie i pomoc w każdej sferze życia. PSONI prowadzi placówki edukacyjne dla swoich podopiecznych i warsztaty terapii zajęciowej. Zespół PSONI i samo-rzecznicy (ON) dbają o godność osób z niepełnosprawnością, wcielając w życie ideę równego traktowania.

http://psoni.gda.pl/


Fot: PSONI Gdańsk
Zespół Niepublicznych Placówek Oświatowych PSONI Koło w Gdańsku

———————-
Zadanie publiczne “Gdańskie Centrum Równego Traktowania” dofinansowane jest ze środków Miasta Gdańska

 

 

psoni_wakacjepsoni_kawiarenka
Wstecz

Kontakt

Adres ul. Biskupia 4, 80-875 Gdańsk

Telefon +48 519 544 485

E-mail kontakt@gcrt.pl