Zdjęcie przedstawia trzy stanowiska organizacji w białym przestronnym namiocie w czasie obcho
Przewiń do dołu

Aktualności

Prawa ojców i dzieci – Grupa Wparcia w WADZE

CPK_TVN

Marta Typa – psycholożka w Centrum Praw Kobiet – Oddział Gdańsk i specjalistka ds. wsparcia Gdańskie Centrum Równego Traktowania udzieliła TVN24 wypowiedzi w sprawie symbolicznych kar za przemoc domową. Chodzi o głośną sprawę Rafała P., byłego polityka PiS z Bydgoszczy.


Prokuratura Rejonowa Warszawa Praga-Południe wnioskuje, by Rafał P., oskarżony o wieloletnie psychiczne i fizyczne znęcanie się nad żoną Karoliną, dostał wyrok dwa lata ograniczenia wolności, rozłożony na … 30 godzin prac społecznych miesięcznie.


Propozycja tak symbolicznej kary zbulwersowała opinię publiczną.

Szczegóły sprawy Rafała P. opisuje OKO.presshttp://bit.ly/2YB0AL9

 

Także TVN wyemitował materiał z procesu Rafała P. O komentarz TVN poprosił Martę Typę: – Dopóki nie będziemy karać przemocy domowej w odpowiedni sposób, chociażby przymusową terapią dla agresora, czy czymkolwiek, co zmieni jego postępowanie, bo prace społeczne jego nie zmienią , dopóty nie zmienimy sytuacji kobiet – wyjaśnia na antenie TVN psycholożka CPK / specjalistka ds. wsparcia GCRT. – Gdy za znęcanie się będą zapadały tak niskie wyroki, inne panie Karoliny w całej Polsce będą się bały zgłaszać przemoc, mówić o niej głośno – dodaje Marta Typa – Osoby stosujące przemoc natomiast będą mogły czuć się bezkarne.

 

 

Przemoc w rodzinie to zjawisko interdyscyplinarne, publiczne, a przeciwdziałanie i reagowanie na nią to jedno z zadań samorządu, wynikające z Ustawy o Samorządzie Gminnym.


Zgodnie z Konwencją Rady Europy o Zapobieganiu i Zwalczaniu Przemocy wobec Kobiet i Przemocy Domowej, przemoc wobec kobiet jest formą dyskryminacji ze względu na płeć. Często bywa motywowana uprzedzeniami, szacuje się również, że wszystkich krajach na świecie przemoc ze względu na płeć to sprawstwo ponad 90% mężczyzn i chłopców wobec kobiet i dziewcząt.


Świadome pobłażanie przemocy mężów / partnerów wobec żon / partnerek to częsta sytuacja tzw. wtórnej wiktymizacji oraz dyskryminacji ze względu na płeć, którą zgłaszają kobiety korzystające z pomocy gdańskiego Oddziału Centrum Praw Kobiet – jednego z 7 Punktów GCRT.


Kobiety te niejednokrotnie czują się bezradne, gdy służby prawne lub porządkowe bagatelizują ich zgłoszenia przemocy w rodzinie. Pokutuje stereotyp, że „awantury w czterech ścianach” to prywatna sprawa rodziny.

 

Pomimo stereotypów należy pamiętać, że przemoc jest przestępstwem, bo zgodnie z Konstytucją RP każdy człowiek ma prawo do bezpieczeństwa, także w domu. Definicję przemocy domowej reguluje w Polsce Ustawa o Przeciwdziałaniu Przemocy w Rodzinie oraz w/w Konwencja Rady Europy, zwana potocznie Konwencją Stambulską. Kary za nękanie domowników są określone w kodeksie karnym.


Jeżeli Ty lub ktoś z Twojego otoczenia doświadcza przemocy lub dyskryminacji ze względu na płeć, zapraszamy do kontaktu ze specjalistkami GCRT w gdańskim oddziale Centrum Praw Kobiet.


Bezpłatnie udzielamy wsparcia prawnego i psychologicznego osobom niesprawiedliwie traktowanym, ze względu na stereotypy i uprzedzenia.


Specjalistki ocenią, czy doszło do dyskryminacji i zalecą wsparcie “szyte na miarę”.


Kontakt: 
519 544 485
kontakt@gcrt.pl

 

Chcesz się zgłosić, ale nie wiesz jak? Przeczytaj pomocne wskazówki: https://cpk.org.pl/pomoc/pierwszy-kontakt/

———————-
Zadanie publiczne “Gdańskie Centrum Równego Traktowania” dofinansowane jest ze środków Miasta Gdańska.

Wstecz

Kontakt

Adres ul. Biskupia 4, 80-875 Gdańsk

Telefon +48 519 544 485

E-mail kontakt@gcrt.pl