Zdjęcie przedstawia trzy stanowiska organizacji w białym przestronnym namiocie w czasie obcho
Przewiń do dołu

Aktualności

Plaża w Brzeźnie dostępna dla wszystkich

plaza_Psoni3-400x250

Do końca 2020 roku plaża w Brzeźnie przy wejściu nr 50 będzie w pełni dostępna. Takie zobowiązanie – w formie Listu Intencyjnego – złożyli w piątek 26 lipca Piotr Borawski – Wiceprezydent Gdańska i Leszek Paszkowski, dyrektor Gdański Ośrodek Sportu, którego niedawno w sprawie dostępności plaż gościliśmy na spotkaniu Gdańskie Centrum Równego Traktowania.

 

Porozumienie podpisała też Sylwia Nikko Biernacka, prezeska Fundacja Machina Zmian, inicjatorka projektu 440 km po zmianę. 

To kilkuletni cykl działań na rzecz w pełni dostępnych plaż. Rozmawialiśmy w czerwcu na spotkaniu, wraz z Paulina Polka Pohl, jak doposażyć plaże w infrastrukturę przystosowaną dla osób o ograniczonej mobilności. 


List Intencyjny podpisał też Tyberiusz Narkowicz – burmistrz Jastarni, gdzie już prawie, prawie jest dostępna plaża, ale jeszcze trzeba ją doposażyć, zgodnie z zaleceniami projektu 440 km po zmianę.

Podpisanie dokumentu poprzedził Marsz – kolorowy korowód, w rytmie bębnów, z Sopotu do Brzeźna, oraz rozmowa przy symbolicznym Okrągłym Stole.

Marsz prowadziły organizatorki i ambasadorki/-rzy projektu 440 km po zmianę, społeczność PSONI Gdańsk z bębnami i instrumentami muzycznymi oraz kolorowymi transparentami.


Była też organizacja Кавчег (Arka) / Observer Russia z Kaliningradu, która dostosowała już w pełni kilkanaście plaż w nadmorskich kurortach Rosji.

Dołączyli sojusznicy i sojuszniczki sprawy, m.in. radni nadmorskich dzielnic Gdańska (Rada Dzielnicy Przymorze Wielkie i Rada Dzielnicy Brzeźno), a także pasjonaci z Fundacji Aktywnie do Przodu, promujący handbiki i sportowy styl życia, w tym dla osób poruszających się na wózkach.


Wydarzenie współorganizowali, bądź aktywnie uczestniczyli przedstawiciele/-lki innych organizacji społecznych i instytucji, m.in. Solidarność Codziennie ECSMEWKA. Galeria Społecznie Zaangażowana z Nowego Portu, Wydziału Rozwoju Społecznego Miasto GdańskGdańska Rada ds. Równego TraktowaniaŁączy nas Gdańsk, naszego GCRT.

Dokładnie za rok, 26 lipca 2020, planujemy spotkać się na plaży nr 50 w Brzeźnie i sprawdzić, na jakim etapie są prace wdrożeniowe. 
Trzymajcie kciuki, by procedury i problemy z wykonawcami nie opóźniły ambitnych planów. 


Znacie miejsca w Gdańsku, podobnie jak plaże, które są trudno dostępne dla osób z niepełnosprawnościami? Piszcie w komentarzach.


Zapraszamy też do kontaktu:
519 544 485
kontakt@gcrt.pl


lub z Polskim Stowarzyszeniem Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną PSONI, koło w Gdańsku przy ul. Jagiellońskiej 11 na Przymorzu, które jest jednym z 7 PUNKTÓW WSPARCIA Gdańskiego Centrum Równego Traktowania
https://psoni.gda.pl/

———————-
Zadanie publiczne “Gdańskie Centrum Równego Traktowania” dofinansowane jest ze środków Miasta Gdańska / Wydział Rozwoju Społecznego


Fot. Katarzyna ŚwieczkowskaMagdalena MendykBasia BorowiakBozena Anna YatesLidka Makowska 

Tekst: Lidia Makowska

 

 

plaza_Psoni4plaze_psoniplaza_bozenaplaza_borawski
Wstecz

Kontakt

Adres ul. Biskupia 4, 80-875 Gdańsk

Telefon +48 519 544 485

E-mail kontakt@gcrt.pl