Zdjęcie przedstawia trzy stanowiska organizacji w białym przestronnym namiocie w czasie obcho
Przewiń do dołu

Aktualności

Manifestacja “strefa wolna od stref” w Gdańsku

strefa-wolna

Dzisiaj, 23 lipca, o godz.18.00 przed Dworem Artusa w Gdańsku będziemy na manifestacji pod hasłem “Strefa wolna od stref – pokażmy, że miłość wygrywa”.


Organizatorami manifestacji jest sieć: Młoda Zaraza, złożona z kilku grup, m.in. Strajk Uczniowski i Młodzi Ponad Podziałami oraz młodzieżowych inicjatyw Strajku Klimatycznego.


6 lutego 2019 r. to właśnie młodzi ludzie zorganizowali w Gdańsku marsz po śmiertelnym ataku na Prezydenta Pawła Adamowicza z hasłem “PONAD PODZIAŁAMI”.Bezpośrednim pretekstem dzisiejszej manifestacji są nalepki jednej z prorządowych gazet “strefa wolna od LGBT” , a także przerażająca agresja i homofobia wobec Pierwszy Marsz Równości w Białymstoku!


Na sobotnim Marszu w Białymstoku była Martyna Niećko, 21-fotoreporterka Wyborcza.pl Trójmiasto. W rozmowie z Anna Dobiegała zauważa:
“(…) Wśród przeciwników Marszu Równości byli nie tylko kibole.
Najbardziej utkwili mi w pamięci ludzie spoza tego środowiska. Idąc obok marszu, usłyszałam w pewnym momencie okrzyk: „Do gazu! Precz z pedałami! Do gazu ze zboczeńcami!”. W ten sposób krzyczała matka, trzymając kilkuletnie dziecko na rękach.

 

To mi uświadomiło, że się myliłam, że osoby, które skrajnie wyznają nienawiść, to nie tylko zagubieni, przesiąknięci strachem młodzi mężczyźni, ale też „zwykli” ludzie. Nie jest tak, że istnieje tylko garstka nacjonalistów, która robi duży hałas w brutalny sposób. Duża część społeczeństwa się do nich przyłącza. Może nie biją innych na ulicach, ale łączy ich ta sama świadomość.


Inna scena – przestraszony kilkuletni chłopiec pyta babcię, co się dzieje, kto jest tu dobry, a kto zły, w odpowiedzi słyszy od babci: oni są dobrzy (wskazując na zgromadzonych chłopaków), oni bronią miasta i tak tylko śpiewają. Po jakimś czasie widzę, jak ten sam chłopiec ochoczo idzie i naśladując starszych, krzyczy: „Chłopak! Dziewczyna! Normalna rodzina!”. Sięgał mi do pasa, miał może siedem lat. Babcia wytłumaczyła mu świat.(…)
http://trojmiasto.wyborcza.pl/…/7,35612,25018899,fotoreport…


Jeżeli ktoś z Was czuje, że potrzebuje wsparcia wobec zalewu mowy nienawiści przeciwko osobom LGBT+ , zapraszamy do BEZPŁATNEGO, INDYWIDUALNEGO kontaktu ze specjalist(k)ami psychologami Gdańskie Centrum Równego Traktowania
519 544 485
kontakt@gcrt.pl

lub podczas dyżurów w jednym z 7 Punktów Wsparcia GCRT w Tolerado.


Harmonogram stałych, codziennych dyżurów w Tolerado przy ul. Miszewskiego 17 we Wrzeszczu: https://www.facebook.com/events/3468914323134088/


Zachęcamy też do dołączenia do OTWARTEJ Grupy Wsparcia GCRT i Tolerado dla osób doświadczających dyskryminacji ze względu orientację psychoseksualną i tożsamość płciową. Grupę prowadzi psychoterapeutka, trenerka i edukatorka seksualna Magdalena Łabędź [Gabinet wsparcia psychologicznego i psychoseksualnego] oraz psycholog, mediator, edukator seksualny Miłosz Dziedziak.


Najbliższe spotkanie Grupy Wsparcia GCRT w Tolerado jest w piątek, 23 sierpnia w godz. 18.30-21.00, obowiązują zapisy.
Więcej informacji tutaj, będą aktualizowane po 6 sierpnia:
https://www.facebook.com/toleradostowarzyszenie/posts/2909802075728786

Wstecz

Kontakt

Adres ul. Biskupia 4, 80-875 Gdańsk

Telefon +48 519 544 485

E-mail kontakt@gcrt.pl