Zdjęcie przedstawia trzy stanowiska organizacji w białym przestronnym namiocie w czasie obcho
Przewiń do dołu

Aktualności

Język też dyskryminuje. Z Magdą Łabędź rozmawia Gazeta Wyborcza

z25026483VPsycholozka-Magdalena-Labedz

Magdalena Łabędź, edukatorka seksualna, członkini Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, ekspertka Gdańskiego Modelu na Rzecz Równego Traktowania, a obecnie koordynatorka grupy wsparcia dla osób LGBT+ w Tolerado / jednym z  7 punktów Gdańskie Centrum Równego Traktowania, wyjaśnia w rozmowie Maciejem Sandeckim na łamach Gazety Wyborczej, skąd tyle uprzedzeń, niechęci bądź wrogości wobec społeczności LGBT+.


Link do artykułu: https://trojmiasto.wyborcza.pl/trojmiasto/7,35612,25025914,nie-homoseksualizm-a-homoseksualnosc-musimy-na-poziomie.html


Magda tłumaczy też, co możemy zrobić, by szkodliwe mity i uprzedzenia zamieniać w zrozumienie i empatię.


“Maciej Sandecki: Ale już słyszę te uprzedzone osoby, które odpowiadają – homoseksualność to mniejszość, a więc odstępstwo od normy.


Magdalena Łabędź: – Ale idąc tym tokiem myślenia, że normą jest tylko to co jest udziałem większości, należałoby walczyć np. z osobami leworęcznymi. To, co jest udziałem większości, nie świadczy o normie. To jest tylko pewna dana statystyczna, nieprzydatna, jeśli chodzi o ludzkie doświadczenia, które są bardzo różnorodne. W seksuologii i psychologii nie stosujemy takiej definicji normalności.


MS: Pokutuje też stereotyp, że orientację seksualną można sobie zmienić, albo nabyć, np. przebywając w więzieniu, że to coś na kształt mody.


MŁ: – Kolejny mit! Każdy człowiek ma jakąś orientację seksualną, pytanie tylko, kiedy ją odkrywa. Ktoś żyjący w Polsce, w społeczeństwie heteronormatywnym, może swoją orientację odkryć późno, kiedy poszerzy swoje perspektywy, pozna nowe osoby czy wyjedzie do innego kraju i odkryje, że heteronormatywny świat, w którym do tej pory żył, to tylko jeden z wariantów.


Każdy, kto myśli, że orientację można zmienić, niech przemyśli sobie, czy to jest możliwe w jego przypadku. Czy w świadomy sposób mogę doprowadzić do tego, żeby stać się np. osobą homoseksualną? Na tej samej zasadzie nie należy osób homoseksualnych zmuszać, aby „przekwalifikowały się na większościową orientację”. Przez stulecia orientacje seksualne nie były w zainteresowaniu badaczy. Jednak ostatnie badania naukowe pokazały, że mieliśmy błędne wyobrażenia na temat tego, czym jest orientacja seksualna. I ciągle na ten temat pokutuje bardzo uboga wiedza i uproszczenia. ”

 

fot. MARTYNA NIEĆKO / Agencja Gazeta

Wstecz

Kontakt

Adres ul. Biskupia 4, 80-875 Gdańsk

Telefon +48 519 544 485

E-mail kontakt@gcrt.pl