Zdjęcie przedstawia trzy stanowiska organizacji w białym przestronnym namiocie w czasie obcho
Przewiń do dołu

Aktualności

Biuro RPO na VII spotkaniu międzysektorowym GCRT

RPO-Beata-Tarnawska_Domalewska

21 listopada 2019 r. gościliśmy na VII spotkaniu międzysektorowym GCRT w Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście  Beatę Tarnawską – Domalewską – Zastępczynię Pełnomocnika Terenowego Biura Rzecznika Praw Obywatelskich.

 

Spotkanie prowadziła Elżbieta Rutkowska. Rozmawialiśmy o współpracy pomiędzy RPO i Gdańskie Centrum Równego Traktowania w zakresie konsultacji prawnych i wsparcia psychologicznego, które bezpłatnie świadczą specjalistki/-ści #GCRT.

 

Pełnomocniczka Terenowa Rzecznika Praw Obywatelskich w Gdańsku podkreśliła, że RPO podejmuje działania po stwierdzeniu naruszenia prawa,  a nie na etapie dyskusji o projektach uchwał. Podobnie, jak w innych instytucjach np. Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w Gdańsku czy w organizacjach pozarządowych, np. w gdańskim Oddziale Centrum Praw Kobiet rzadko się zdarza, że przychodzi osoba świadoma bycia nierówno traktowaną / dyskryminowaną. O wiele częściej tę informację może wywnioskować specjalistka ds, wsparcia, po wywiadzie z osobą zgłaszającą się po wsparcie.

 

 

Beata Tarnawska – Domalewska zwróciła uwagę na konieczność wzmocnienia edukacyjnego Polek i Polaków w kwestiach dotyczących dyskryminacji. Kampanie edukacyjne prowadzi biuro ds. równości w Biurze RPO w Warszawie. Możliwe są wspólne działania z Gdańskiem po nawiązaniu współpracy przez GCRT.

 

Podkreślono, że większość spraw podejmowanych przez RPO wynika z bieżącego monitoringu nierówności opisywanych przez media. To podstawa do tego, aby biuro RPO wystąpiło do odpowiednich organów w celu podjęcia działań, jeżeli zachodzi podejrzenie naruszenia prawa.

 

Przestrzeń współpracy RPO i GCRT możliwa jest m.in. poprzez komunikowanie o problemach z pozycji organów państwa, np. po zgłoszeniach do GCRT kierowanych do specjalisty ds. interwencji. To pula spraw którą może wzmacniać biuro RPO. Ustalono również, że Biuro Terenowe RPO będzie mogło przekierowywać klientów/-ki mogące uzyskać bardziej specjalistyczne wsparcie w GCRT niż prawne (np. psychologiczne). W tym celu przekazano pakiet ulotek GCRT.

 

 

Zachęcamy do kontaktu w 7 PUNKTACH w 7 organizacjach partnerów #GCRT w sytuacjach, gdy czujecie się niesprawiedliwie potraktowani.

 

Harmonogram codziennych nieodpłatnych dyżurów:  https://gcrt.pl/dyzury/

 

Kontakt:
 519 544 485
 kontakt@gcrt.pl

———————-
Zadanie publiczne “Gdańskie Centrum Równego Traktowania” dofinansowane jest ze środków Miasta Gdańska

Wstecz

Kontakt

Adres ul. Biskupia 4, 80-875 Gdańsk

Telefon +48 519 544 485

E-mail kontakt@gcrt.pl