Zdjęcie przedstawia trzy stanowiska organizacji w białym przestronnym namiocie w czasie obcho
Przewiń do dołu

Aktualności

FOSA partnerem Dni Solidarności z Osobami Chorującymi Psychicznie. Dowiedz się jak wspierać.

fosa_ogrod-tolerancji-679x675

Dobiegają końca Dni Solidarności z Osobami Chorującymi Psychicznie 15-20.09.2019.  Przez tydzień w Trójmieście odbyło się kilkadziesiąt wydarzeń, które mają nas zachęcić do zmiany myślenia o osobach doświadczających kryzysów psychicznych. Przewodnie hasło Kampanii brzmi: Odmień SWOJĄ GŁOWĘ

 

Akcja, organizowana przez Pomorską Koalicję na Rzecz Zdrowia Psychicznego Otwartebramy. org, pomaga przepracować w sobie uprzedzenia, które mogą prowadzić do dyskryminacji osób chorujących psychicznie.

 

 

W obchody – jak co roku – aktywnie zaangażowała się Fundacja Oparcia Społecznego Aleksandry FOSA – partner Gdańskie Centrum Równego Traktowania.

15 września Alina Suska, prezeska FOSY, przeszła przez “Drzwi Tolerancji” podczas Festynu Tolerancji Stowarzyszenie Na Drodze Ekspresji na Skwerze Kuracyjnym przy Sopockim Molo  i udała się do Punktu Informacyjnego, gdzie swoją ofertę prezentowały organizacje, zajmujące się wsparciem osób chorujących psychicznie.

 

 

16 września spotkaliśmy się w “Ogrodzie Tolerancji” na dziedzińcu siedziby FOSY przy Chopina na pikniku integracyjnym. “Drzwi Tolerancji” w FOSIE otwarte były dla wszystkich, którzy chcieli się podzielić swoim doświadczeniem, jak uwrażliwiać, udzielać wsparcia i pozbywać się uprzedzeń przed chorobami psychicznymi w społeczeństwie. Zapoznaliśmy się m.in. z dobrymi praktykami “Kręgów Wsparcia” PSONI Gdańsk oraz z działaniami FOSY, pomagającym odstygmatyzować kryzysy psychiczne.


To m.in cykl 5 krótkich filmików mini-serialu “Wsparcie w pracy!:   http://bit.ly/2kwGAHs 

 

18 września odbyło się w FOSIE seminarium “Wczesna diagnoza – wyprzedzić kryzys psychiczny dzieci, młodzieży i dorosłych”. W seminarium udział wzięli psychologowie, psychoterapeutki/-ci, asystenci/-tki osób
z zaburzeniami psychicznymi, kuratorzy sądowi i inni specjaliści, pracujący z osobami w kryzysie psychicznym.

 

 

Dzisiejsza – 20  września – ostatnia odsłona #Dni_Solidarności_Z_Osobami_Chorującymi_Psychicznie kończy się uroczystym otwarciem nowego Specjalistycznego Domu Pomocy przy Nowych Ogrodach 35.

To nowa placówka, prowadzona przez Stowarzyszenie “Przyjazna Dłoń” dla 15 osób w ramach „modelu deinstytucjonalizacji usług świadczonych na rzecz osób z zaburzeniami psychicznymi”.

Jak wyjaśnia na łamach portalu www.gdansk.pl  Wiceprezydent Piotr Kowalczuk chodzi o:


“spersonalizowane wsparcie, które polega na przywracaniu osób chorujących psychicznie do pełnienia ról społecznych, w oparciu o indywidualny plan terapeutyczny – mówi Piotr Kowalczuk, zastępca prezydent Miasto Gdańsk ds. edukacji i usług społecznych. – To wielopłaszczyznowe podejście do problemu, polegające na zrozumieniu potrzeb człowieka, następnie motywowaniu go do działań aktywizujących, do pełnienia ról społecznych. Ważne jest także udzielenie kompleksowej pomocy rodzinie i bliskim osoby z zaburzeniami psychicznymi.”

 

W nowo wyremontowanym lokalu przy Nowych Ogrodach 35, na parterze, dostosowanym do potrzeb osób poruszających się na wózkach, będzie działał m.in. Klub Integracji Społecznej FOSY, uzupełniając ofertę KIK FOSA z placówki przy ul. Toruńskiej.

 

Więcej w artykule Aldona Dybuk :  Dni Solidarności z Osobami Chorującymi Psychicznie. Dowiedz się jak wspierać. 

 

Wstecz

Kontakt

Adres ul. Biskupia 4, 80-875 Gdańsk

Telefon +48 519 544 485

E-mail kontakt@gcrt.pl